– 0 Technologie

IITD PAN - Technologie Technologie

Transmisyjne mikroskopy elektronowe (ang. TEM)

Transmisyjne mikroskopy elektronowe (ang. TEM) już od ponad 80 lat umożliwiają na przykład obserwację budowy pojedynczych składników komórek lub wirusów.
Do niedawna ich możliwości ograniczały przede wszystkim sposób przygotowywania preparatów, oraz wrażliwość próbek biologicznych na energię elektronów emitowanych przez mikroskop.

Te granice zostały przesunięte w ostatnich latach, dzięki technologii cryoTEM, nagrodzonej w roku 2017 Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

Jako pierwsza instytucja w Polsce, uruchomiliśmy jesienią 2019 roku transmisyjny mikroskop elektronowy JEOL JEM F-200, oparty na tej właśnie technologii. Dzięki niemu, naukowcy IITD PAN we Wrocławiu korzystają z możliwości osiągania wyższych rozdzielczości obrazowania w swojej codziennej pracy.

Więcej o technologii TEM przeczytasz tutaj, a na tej stronie prezentujemy możliwości naszego JEM-F200

Sekwencjonowanie następnej generacji (z ang. Next Generation Sequencing – NGS)

Technika NGS znacznie przyspiesza sekwencjonowanie genetyczne, dzięki prowadzeniu reakcji w jednym czasie na wielu fragmentach. Uzyskane w ten sposób tysiące nakładających i pokrywających się odcinków nukleotydowych, są za pomocą analizy bioinformatycznej składane w jedną, wypadkową sekwencję.

Laboratorium Genomiki i Bioinformatyki IITD PAN wykorzystuje sekwenatory drugiej i trzeciej generacji. Pierwsze z nich są oparte na analizie fluorescencji produktów syntezy nici nukleotydowej (MiSEQ, NextSEQ firmy Illumina), natomiast drugie na tzw. sekwencjonowaniu nanoporowym (MinION firmy ONT).
Więcej o tym do czego stosujemy tę technologię przeczytasz tutaj.Projekt jest finansowany z programu POPC
Wróć na górę strony