– Test na koronawirusa – jak to wygląda od strony laboratorium? Zobacz nasze w Instytucie

Pojawia się wiele informacji o testach na koronawirusa. Podstawą rozpoznania zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest diagnostyka molekularna z zastosowaniem techniki PCR czasu rzeczywistego (RT-PCR, qPCR). Taka diagnostyka trwa kilka godzin i można ją przeprowadzić tylko w określonych warunkach laboratoryjnych, przy użyciu specjalistycznych testów. O tym, jak wyglądają takie badania molekularne dowiesz się z materiału filmowego w którym specjaliści opowiedzą o tym, jak wykonać TEST NA KORONAWIRUSA.


Według informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 23 marca badania molekularne wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2 powinno się wykonywać w następujących przypadkach:

  1. Występowanie co najmniej jednego z trzech objawów ostrej infekcji układu oddechowego (gorączki, kaszlu, duszności) bez stwierdzenia etiologii w pełni wyjaśniającej ten obraz kliniczny – w przypadku osoby, która przebywała lub powróciła z obszaru, w którym występuje transmisja COVID-19 (lokalna lub o małym stopniu rozpowszechnienia).
  2. Występowanie minimum jedno z objawów ostrej infekcji (gorączki, kaszlu, duszności) bez stwierdzenia etiologii mogącej tłumaczyć obraz kliniczny w przypadku osoby, która:
    • miała bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie COVID-19
    • lub jest czynnym zawodowo przedstawicielem zawodu medycznego, który mógł mieć kontakt z osobą zakażoną podczas wykonywania obowiązków zawodowych.
  3. Występowanie u osoby hospitalizowanej objawów ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny.

Licencja CC-BY-NC-ND

About Author

Projekt jest finansowany z programu POPC
Wróć na górę strony